خمام - داشتن سند مالکیت از سوی اشخاص یا نهادها نمی‌تواند دلیلی‌بر غیرملی‌بودن جنگل فتاتو باشد
رییس منابع‌طبیعی و آبخیزداری رشت:

داشتن سند مالکیت از سوی اشخاص یا نهادها نمی‌تواند دلیلی‌بر غیرملی‌بودن جنگل فتاتو باشد

وحید مثمری با بیان اینکه منطقه جنگلی فتاتو تحت نظارت و کنترل منابع طبیعی است، اضافه کرد: مأموران یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری به طور مستمر فعل و انفعالات منطقه را پایش کرده و با متخلفان به‌صورت قاطعانه برخورد می‌شود.

چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲ KHNA98358

مدیرکل منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه معتقدم جنگل فتاتو تاریخی نیست و میراث فرهنگی گیلان مدارکی‌را دال بر تاریخی‌بودن این‌جنگل به منابع طبیعی ارسال نکرده، گفت : فرافکنی‌ها و حاشیه سازی‌ها برای جنگل فتاتو از سوی افرادی صورت می‌گیرد که اسناد مالکیتی از گذشته داشته و منابع طبیعی گیلان از تصرف این زمین‌ها جلوگیری کرده است.
حامد اختری، ادامه داد: بر اساس قانون تمام سندهای صادر شده قبل‌از دی‌ماه سال ۱۳۴۱ باطل است.
همچنین رییس منابع طبیعی و آبخیزداری رشت با تاکید بر اینکه حفظ و حمایت، احیا، توسعه و بهره‌برداری اصولی از جنگل‌ها و اراضی مستحدث و ساحلی با مدیریت علمی بر حوزه‌های آبخیز و رعایت اصول توسعه پایدار از جمله اختیارات و وظایف منابع طبیعی بوده و جنگل فتاتو نیز یکی‌از حوزه‌های مدیریتی ما می‌باشد، درخصوص ادعای فردی مبنی‌بر داشتن زمین دارای سند ثبتی و درخواست استفاده از آن برای اجرای طرح گردشگری و گلخانه‌ای، گفت: در دهه ۷۰ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ثبت اسناد و املاک بدون استعلام از منابع طبیعی برای برخی از زمین‌ها سند مالکیت صادر کردند.
وحید مثمری با بیان اینکه داشتن سند مالکیت از سوی هر شخص یا نهادی نمی‌تواند دلیلی‌بر غیرملی‌بودن آن زمین برای منابع طبیعی باشد، ادامه داد: ملاک و معیار منابع طبیعی، اسناد و مدارک سازمان جنگل‌ها و مراتع است و اگر کسی مدعی مالکیت بوده می‌تواند از طریق مراجع قضایی احقاق حق کند؛ ما نیز تابع قانون هستیم.
وی در پاسخ به حواشی ایجادشده درخصوص جنگل فتاتو و ریشه‌کنی درختان این‌جنگل، تصریح کرد: طی بازدید میدانی با همراهی دادستان خمام از جنگل فتاتو مشاهده شد چند درخت از ریشه کنده شده و بر زمین افتاده و بررسی‌های کارشناسان پوسیده‌بودن و توخالی بودن آن درختان را تأیید می‌کند و پوسیدگی و ریشه‌کن شدن درختان ماهیت جنگل و امری طبیعی است.
به گفته‌ی وی، برخی از روستاییان سایه‌اندازی درختان بر مزارع و شالیزارهایشان را بهانه قرار داده و از دهه قبل سطح شالیزارهای خود را کم‌کم افزایش داده‌اند، که معتقدم سایه اندازی درختان بهانه‌ای برای افزایش تصرفات زمین است.
این مسوول با بیان اینکه اگر سایه‌اندازی درختان جنگل فتاتو مشکلی در امر زراعت اهالی روستا ایجاد می‌کند می‌توانند به منابع طبیعی اعلام کره و نسبت به سرشاخه زنی درختان اقدام شود، به دستگیری چندین متخلف قاچاق چوب و تشکیل پرونده برای آنها اشاره کرده و اذعان کرد : متأسفانه قانون در خصوص قاچاق چوب همانند قاچاق مواد مخدر عمل نمی‌کند و در هر صورت و به هر میزان قاچاق چوب، فرد متخلف در دادگاه محکوم به پرداخت جزای نقدی می‌شود.
مثمری با بیان اینکه منطقه جنگلی فتاتو تحت نظارت و کنترل منابع طبیعی است، اضافه کرد: مأموران یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری به طور مستمر فعل و انفعالات منطقه را پایش کرده و با متخلفان به‌صورت قاطعانه برخورد می‌شود.

 


موضوع : جنگل ها، محیط زیست
برگرفته از : مهر
http://khna.ir/98358

دیدگاه شما چیست ؟!