خمام - کتاب «شهید خمامی» رونمایی می‌شود
نیمه نخست آبان، در رشت ؛

کتاب «شهید خمامی» رونمایی می‌شود

این کتاب با حضور علما، روحانیون و مورخان برجسته کشور رونمایی می‌شود.

چهارشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۷ KHNA23834

کتاب آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی جریان مشروعه‌خواهی گیلان و رهبری آن در نهضت مشروطه منتشر شد.
کتاب ” آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی” به عنوان هفتمین اثر از سری کتاب‌های موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان در قطع وزیری و در 480 صفحه و درباره جریان مشروعه خواهی گیلان نوشته شده است. این کتاب در 13 فصل نگاشته شده است و محوریتش با رهبر مشروعه‌خواهان گیلان آیت الله خمامی است و در کنار ایشان سایر رهبران آن در گیلان نیز معرفی شده‌اند، فصل نخست به ولادت و تحصیلات آیت الله خمامی در نجف اختصاص یافته و فصل دوم به بازگشت ایشان به گیلان و خانواده و فرزندانش می‌پردازد.
فصل سوم ویژگی‌های شخصی ایشان همچون عبادت، سعه صدر، بینش عمیق سیاسی، تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر را بیان می‌کند و فصل چهارم مربوط به مرجعیت عامه ایشان در گیلان، تقلید مردم از ایشان، تدریس، محکمه قضاوت و برخورد با زورمندان است. فصل پنجم مواضع و عملکردهای سیاسی اجتماعی ایشان پیش از مشروطه را بیان می‌کند مواردی چون تقابل با دولتی‌ها، حمایت از مردم مستضعف، حمایت از اقتصاد ملی، جلوگیری از اختلافات داخلی و مقابله با افراد و فرقه‌های منحرف و فصل ششم از مهم‌ترین فصل‌های کتاب است و به مواضع و عملکردهای ایشان در جریان جنبش مشروطه تا پیش از تاسیس جریان مشروعه‌خواهی پرداخته است.
فصل هفتم نیز کارنامه ایشان در جریان مشروعه‌خواهی را مورد واکاوی قرار داده است و فصل هشتم مختص به شهادت سران مشروعه‌خواهی است و فصل نهم به فعالیت‌های سایر سران مشروطه گیلان می‌پردازد و فعالیت‌های آنها در زمان مشروطه را بیان می‌کند. فصل دهم به جریان خزنده اختصاص دارد که در بدنه نهضت نفوذ کرده و موفق شد مشروطه را از مسیرش منحرف کند و علمای بزرگ را به شهادت برساند و فصل یازدهم به زندگی و مبارزات سه تن از سران مشروعه‌خواهی گیلان پرداخته است.
فصل دوازدهم هم مربوط به کلام دیگران درباره آیت الله خمامی است و توصیفاتی که سایرین درباره ایشان نوشته‌اند و آخرین فصل، پاسخ به بعضی نویسندگان است و کتب گذشتگان را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد. در جای جای کتاب از اسناد و عکس‌هایی استفاده شده است که پاره‌ای از آنها، برای اولین بار است که منتشر می‌شود.
کتاب ” آیت الله العظمی شهید حاج ملامحمد خمامی” نیمه نخست آبان‌ماه امسال و با حضور علما، روحانیون و مورخان برجسته کشور در رشت رونمایی می‌شود.


موضوع : معرفی کتاب
منبع : تسنیم
http://khna.ir/23834

۱ دیدگاه

  • رهام در مورخ 1393/07/23 - 21:59 می‌نویسد :

    تشکر از همه کسایی که واسه این کتاب زحمت کشیدن