خمام - سختی‌ها از «حبیب» مردی تمام‌عیار ساخته بود
در گفتگو با همسر شهید روحی ؛

سختی‌ها از «حبیب» مردی تمام‌عیار ساخته بود

به گفته‌ی مریم عاطفی، فرزندانمان را بسیار دوست داشت، ولی محبت خدا و عشق به شهادت کار خودش را کرد …

یکشنبه، ۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۶ KHNA73480

برخی انسان‌ها خیلی زود بزرگ می‌شوند، رشد کرده و به تکامل می‌رسند، بیشتر از سن خود می‌فهمند و درک می‌کنند، احساس مسوولیت و بلوغ فکری، روحیه جوانمردی و بزرگ‌منشی در آنان نمود دارد ؛ گویا این افراد به دنیا آمده‌اند تا منشا خیر و کارهای پسندیده باشند. در این راستا گفت‌وگویی با مریم عاطفی «همسر شهید مدافع حرم حبیب روحی» انجام شده که در ادامه می‌خوانید …

انسانی فعال و اهل کار بود

حبیب بسیار مهربان بود. برای اقامه‌ی نماز همیشه به مسجد می‌رفت، زندگی خود را به گونه‌ای برنامه ریزی کرده بود که هنگام اقامه نماز جماعت در مسجد حاضر باشد و از ثواب و برکات اقامه نماز جماعت بهره‌مند شود.

نکته‌ای برای تحقیق درباره‌ی حبیب نبود

با هم همسایه بودیم. کودکی و نوع زندگی و دیدگاه حبیب را خانواده می‌شناختند. همین عامل باعث شد خیلی راحت او را پذیرفتند. نکته‌ای نبود که در مورد حبیب بخواهیم بپرسیم یا تحقیق کنیم. او انسانی فعال و خانواده دوست بود، به امور خانواده و به ویژه مادر خود خیلی رسیدگی می‌کرد. از سنین نوجوانی ضمن تحصیل کار هم می‌کرد و مثل یک مرد همواره پشتیبان مادر، خواهر و برادر خود بود.

زمانی برای انجام کارهای بیهوده نداشت

حبیب لحظه‌ای از عمر خود را به بطالت نمی‌گذراند، گویی به دنیا آمده بود تا به بهترین‌ کارها برسد. به هیچ وجه زمانی برای اتلاف کردن نداشت. همواره فعال پرجنب و جوش، در عین حال خوش اخلاق بود. او همواره سالم زندگی می‌کرد. احساس مسئولیت و وظیفه شناسی از وی مردی سخت کوش و تمام عیار ساخته و از همه نظر برای زندگی مناسب بود.

سبک زندگی ساده و اسلامی

مهریه ام ۱۴ سکه بود. خرید ساده‌ای برای عروسی انجام دادیم و با دادن ولیمه زندگی ساده‌ای توام با صفا و همدلی را آغاز کردیم. سادگی و قناعت مایه برکت و شادی زندگی‌مان شد. برکت و آرامشی را که در زندگی خود دیدم هرگز در زندگی اطرافیانی که با تجملات زندگی می‌کردند مشاهده نکردم.

سال‌های ابتدایی ازدواجمان در منطقه خودمان زندگی کردیم

۴ سال ابتدای زندگی در منطقه خودمان بودیم ؛ خانه ما در روستای چوکام ساخته شده بود. تازه وضعیتمان سر و سامانی گرفته بود که مجبور به مهاجرت شدیم. طهورا فرزند اولمان را داشتیم. همسرم در نیروی زمینی خدمت می‌کرد، من از سوی محل کارم باید به جزیره بوموسی می‌رفتم، همسرم با اینکه علاقه‌ای به رفتن به جزیره بوموسی نداشت برخلاف میل خود انتقالی گرفت و با من همراه شد. در جزیره بوموسی در یک خانه سازمانی ساکن شدیم. همسرم در یگان تکاوری نیروی دریایی و من هم در رشته بهداشت و درمان نیروی دریایی مشغول به کار شدم. در شرایطی به جزیره بوموسی رفتیم که خانه‌مان را تازه ساخته بودیم و همه می‌گفتند خانه ساختید، حالا که آماده شد دارید می‌روید. گفتم شرایط زندگی ایجاب می‌کند باید برویم.

بهترین سالهای زندگی‌ام در جزیره بوموسی در کنار همسرم رقم خورد

۴ سال با همسرم در بوموسی زندگی کردیم ؛ این در کنار هم بودن برایم خیلی زیبا و دوست داشتنی بود، به بقیه سختی‌ها خو گرفتم و اصلاً مهم نبود در چه شرایط آب و هوایی و امکاناتی زندگی می‌کنم ؛ چون خبری از ماموریت رفتن‌ها نبود و با هم به سرکار رفته و به منزل برمی‌گشتیم.

۳ فرزند دختر یادگاری های زندگی مشترکم هستند

۳ فرزند دختر دارم ؛ طهورا ۸ ساله، بشرا ۴ ساله و نورا ۳ ساله که در زمان شهادت پدرش تنها ۳ ماه داشت. فرزندانمان را بسیار دوست داشت، ولی محبت خدا و عشق به شهادت کار خودش را کرد. برای تربیت دختران خود وقت می‌گذاشت و برنامه‌ریزی می‌‎کرد، به دختر بزرگمان قرآن نیز یاد داده بود. آنقدر به فرزندانمان علاقه داشت که نتوانست با آنها خداحافظی کند و بدون خداحافظی رفت.

هرگز با هم در طول زندگی قهر نکردیم

در طول زندگی مشترکمان یک بار هم باهم قهر نکردیم. او در این مواقع خیلی زود درصدد جبران برمی‌آمد ؛ این مسائل بود که زندگی ما را شیرین کرده بود.

به گزارش خمام‌نیوز، حبیب روحی «اولین شهید خمامی و ششمین شهید گیلانی مدافع حرم» در ۱۸ آذرماه سال ۱۳۹۴ در سوریه به دست تروریست‌های تکفیری به درجه‌ی رفیع شهادت نائل گردید.


موضوع : خانواده شهدا، مدافعین حرم، مصاحبه‌ها
منبع : دفاع‌پرس
http://khna.ir/73480

۱ دیدگاه

  • م .ع در مورخ 1397/06/07 - 10:00 می‌نویسد :

    خوشا به سعادتش.روحش شاد.