خمام - جمعیت بخش خمام ۵۴,۸۶۰ نفر اعلام شد / خمام همچنان در انتظار شهرستان شدن است
ویژه
طبق نتایج سرشماری ۹۵ ؛

جمعیت بخش خمام ۵۴,۸۶۰ نفر اعلام شد / خمام همچنان در انتظار شهرستان شدن است

نتایج آخرین سرشماری رسمی کشور جمعیت بخش خمام را ۵۴ هزار و ۸۶۰ نفر در سال ۱۳۹۵ اعلام کرد.

یکشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴ KHNA54701

نتایج آخرین سرشماری رسمی کشور جمعیت بخش خمام را ۵۴ هزار و ۸۶۰ نفر در سال ۱۳۹۵ اعلام کرد.

به گزارش خمام‌نیوز، بر اساس نتایج حاصل از سرشماری عمومی نفوس و مسکن، بیش‌از ۳۸ درصد یعنی چیزی فراتر از یک سوم جمعیت بخش خمام «متشکل از ۱ شهر و ۴۴ روستا» در محدوده شهر خمام متمرکز شده‌اند که این مقدار در مقایسه با سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود ۶ درصد افزایش داشته است.

نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت بخش خمام را ۵۳۶۰۰ نفر و جمعیت شهر خمام را ۱۷۱۰۶ نفر اعلام کرده، اما طبق نتایج آخرین سرشماری جمعیت این‌بخش به ۵۴۸۶۰ نفر و جمعیت شهر خمام به ۲۰۸۹۷ نفر رسیده ؛ هرچند طبق اظهار نظر ریاست اسبق ثبت احوال خمام (در سال ۹۳) پیش‌بینی میشد جمعیت بخش خمام تا پایان سال ۱۳۹۴ به بیش‌از ۸۰ هزار نفر رسیده باشد یا طبق اظهار نظر برخی نمایندگان (طی جلسات و مصاحبه‌های مختلف) به حدود ۶۵ هزار نفر جمعیت در بخش خمام اشاره شده بود، که این موضوع با نتایج به دست آمده در سرشماری عمومی سال ۱۳۹۵ مغایرت دارد.

یک مقایسه در بین نتایج سرشماری سال ۹۰ و ۹۵ در سطح دهستان‌های بخش خمام نیز نشان می‌دهد جمعیت دهستان چوکام از ۱۴۳۱۴ نفر به ۱۳۵۳۳ نفر، جمعیت دهستان چاپارخانه از ۱۰۷۷۴ نفر به ۹۹۶۷ نفر و جمعیت دهستان کته‌سر از ۱۱۴۰۶ نفر به ۱۰۴۶۳ نفر کاهش یافته، هرچند تعداد خانوار در ۲ دهستان چوکام و چاپارخانه برخلاف دهستان کته‌سر تقریباْ بدون تغییر بوده و به ترتیب از ۴۵۷۲ خانوار به ۴۵۷۶ خانوار و از ۳۵۳۷ خانوار به ۳۵۴۲ خانوار افزایش یافته است.

البته از نکات جالب توجه می‌توان به نزدیک بودن نسبت جمعیت زنان و مردان در سطح بخش خمام اشاره نمود، که در سرشماری سال ۹۵ از تعداد ۲۷۰۴۸ نفر زن و ۲۷۸۱۲ نفر مرد سرشماری گردیده و این برابری نسبی در سطح شهر خمام نیز با ۱۰۴۰۸ نفر زن و ۱۰۴۸۹ نفر مرد به چشم می‌خورد.

بنابر این گزارش، شرایط شهرستان شدن داشتن جمعیتی ۶۵ هزار نفره عنوان شده و فارغ از آنکه بخش‌هایی با جمعیت کمتر در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به شهرستان تبدیل شده‌اند، اما هیچ بخشی در دولت حسن روحانی به شهرستان تبدیل نشده است. البته روستای بالامحله چوکام نیز (با توجه به اینکه طبق قانون مناطقی که ۳ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت داشته باشند تبدیل به شهر می‌شوند) با جمعیتی بالغ بر ۳۲۲۲ نفر در سرشماری سال ۹۰ به تبدیل شدن به شهر و برخورداری از شهرداری نزدیک شده بود، که در سرشماری اخیر جمعیت آن به ۳۰۹۶ نفر کاهش یافته است.

علاوه بر این، تاکنون خبرهای متعددی از پیگیری‌های چندین و چند ساله برای شهرستان شدن بخش خمام منتشر شده و مسئولان زیادی بر این مسئله صحه گذاشته و خمام را برای این امر بر حق دانسته‌اند، تا جایی که این اعتقاد وجود دارد که خدمات شهرستانی در قالب بودجه‌‌ی بخشی ارائه می‌شود، اما با وجود امتیازات متعدد این بخش و اینکه خمام به خاطر موقعیت ژئوپلتیک منطقه‌ای و قرارگیری بین رشت و انزلی مستعدترین بخش در شهرستان رشت به شمار می‌رود، همچنان شهرستان شدن خمام در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

البته بخش‌هایی همچون کیاشهر، سنگر، لشت‌نشاء، کوچصفهان و خشکبیجار که مدعی شهرستان شدن هستند برخلاف بخش خمام طی مقایسه سرشماری ۹۰ و ۹۵ با کاهش جمعیت مواجه بوده و کیاشهر از ۳۳۱۳۸ نفر به ۳۳۰۸۵ نفر، سنگر از ۵۸۹۶۹ نفر به ۵۷۳۰۳ نفر، لشت‌نشاء از ۳۳۹۷۲ نفر به ۳۱۸۹۴ نفر، کوچصفهان از ۴۸۰۷۹ نفر به ۴۵۸۲۳ نفر و خشکبیجار از ۲۷۲۴۹ نفر به ۲۶۱۰۲ نفر تغییر یافته است.


[table id=60 /]


موضوع : انتخاب سردبیر، سرشماری
http://khna.ir/54701

۴ دیدگاه

 • ناشناس در مورخ 1396/04/25 - 16:00 می‌نویسد :

  خیلی مدته . اعلام شده . شب بخیر. سایت به اصطلاح خبری

 • خوبا در مورخ 1396/04/25 - 16:12 می‌نویسد :

  دوست دانشمند
  نتایج سرشماری ۹۵ قبل از انتخابات شوراها منتشر شد اما نتیجه بر اساس شهر و روستاها به تازگی در سایت سازمان آمار ایران قرار گرفته

 • شهروند در مورخ 1396/04/25 - 16:15 می‌نویسد :

  مرسی مطلب خوبی بود

 • خمامی در مورخ 1396/04/25 - 16:21 می‌نویسد :

  باید دور شهرستان شدن رو خط بکشیمممم ؟؟؟؟