خمام - گردشگری و توسعه روستایی، زیر سایه‌ی کرونا
فعالیت یک‌سوم جمعیت فشتکه در حصیربافی /

گردشگری و توسعه روستایی، زیر سایه‌ی کرونا

دهیار روستای فشتکه با تاکید بر اینکه حصیربافان به‌صورت تکنیکی و با بهره‌گیری از نوآوری مشغول فعالیت هستند، عنوان کرد : در گذشته تنها سه محصول کلاه، سفره و زنبیل وجود داشت، اما حالا بیش‌از یکصد محصول حصیری وجود دارد.

دوشنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷ KHNA87279

یکی‌از مربیان حصیربافی با اشاره به اینکه خانه حصیر ایران با زیربنای ۱۴۰ مترمربع در زمینی به مساحت ۳۰۰ مترمربع در فشتکه اول احداث شده‌، بیان کرد : این‌مجموعه در محورهای تولیدی، نمایشگاهی و پژوهشی فعالیت نموده و برای ۵ نفر به‌طور مستقیم و ۵۰ نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
مهسا صبوری با بیان اینکه حصیربافی از صنایع‌دستی مهم برخی‌از روستاهای گیلان به ویژه در پائیز و زمستان است که ماده اولیه آن نوعی گیاه جنگلی کوچک به نام لی می‌باشد، افزود : در روستای فشتکه بیش‌از یک سوم جمعیت روستا یعنی ۷۰۰ نفر به تولید این صنایع دستی ارزشمند اشتغال دارند.
وی با تاکید بر اینکه کلید خانه حصیر ایران نیز به روستاییان زحمتکش همین روستا داده شد تا روستایی با جمعیت ۲ هزار نفر دومین افتخار ملی را از آن خود کرده باشد، گفت : جمعیت زیادی در روستا با رشته صنایع دستی مانوس بوده و در بخش حصیربافی فعال هستند، اما با شیوع کرونا فعالیت‌هایشان به دلیل فروش کم، آسیب دیده است.
صبوری با اشاره به اینکه حصیر جز کالاهای ضروری مردم نیست، افزود : نیازهای ضروری مردم خوراک و پوشاک است و هنر و بهره‌مندی از صنایع دستی مانند کیف، سبد، زنبیل و … جزو اولویت‌ها به‌خصوص در شرایط سخت نبوده و نیست ؛ از این‌رو خواه و ناخواه کسانی که در این چندین ماه نتوانستند کاری انجام بدهند و فروشی داشته باشند، با مشکل روبرو شده‌اند.
این‌مربی با تاکید بر اینکه امسال درصد خرید ما کاملاً پایین آمده و گاها به صفر رسیده، با اشاره به اینکه شخصاً در این‌مدت آموزش از طریق سیمای استان را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام داده‌ام، اذعان داشت : کلیه آموزش‌های همکارانم و مربیان پیشکسوت در این‌مدت به‌خاطر شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار نشد، زیرا اینگونه آموزش‌ها به‌خاطر اینکه باید از نزدیک و در ارتباط چشمی و دستی مستقیم با مربی و کارآموز انجام شود، تعطیل گردیدند.
به گفته‌ی مهسا صبوری، وقتی توریست نباشد و مسافر کمتر به این فروشگاه‌ها مراجعه کند، فروش کم شده و متقابلاً تولید هم کم می‌شود. کرونا شرایط را برای همه هنرمندان دشوار و سخت کرد، زیرا اغلب هنرمندان در هر بخش به مشکل برخوردند، چون اگر من‌ نتوانم حصیربافی کنم، یا آنهایی که با چرم کار می‌کنند نتوانند برای خرید ابزارهای مورد استفاده اقدام کنند، در این‌زنجیره هم فروشنده و هم تولیدکننده متحمل ضرر می‌شوند.
وی، خاطرنشان کرد : البته در کنار تمام این خسارت‌ها، کرونا فرصت زیادی برای مدل‌سازی در اختیار ما گذاشت، زیرا وقتی تقاضا نیست ما سعی می‌کنیم بیشتر برای مدل‌سازی وقت بگذاریم و طرح‌ها و ایده‌های نو را دنبال کنیم.

دهیار روستای فشتکه نیز با تاکید بر اینکه حصیربافان به‌صورت تکنیکی و با بهره‌گیری از نوآوری مشغول فعالیت هستند، عنوان کرد : در گذشته تنها سه محصول کلاه، سفره و زنبیل وجود داشت، اما حالا بیش‌از یکصد محصول حصیری وجود دارد.
جواد افکنده با بیان اینکه تلاش هنرمندان بر این است تا بر روی افزایش کیفیت حصیر کار شود، افزود : هرچه عمر کارها افزایش یابد، ماندگاری کار بیشتر و تقاضا نیز بیشتر خواهد شد.
وی در ادامه در خصوص خسارت‌های وارده به هنرمندان حصیرباف در ایام کرونا، اظهار کرد : با توجه به اینکه فعالیت‌های این هنرمندان در بازارچه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف انجام می‌شود، متاسفانه با شیوع ویروس کرونا بسیاری‌از تجمعات و نمایشگاه‌ها تعطیل شده و به واسطه همین امر محصولات این‌هنرمندان طی این‌مدت کمتر به فروش رفته است.
افکنده در خصوص تدابیر اندیشیده شده برای جبران این خسارت‌ها و کمک به هنرمندان، گفت : بحث فروش محصولات از طریق سایت‌ها به صورت اینترنتی مطرح است، که می‌توان از این‌طریق هم بحث پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمود و هم تولیدکنندگان بتوانند محصولات خود را به‌فروش برسانند.
به گفته‌ی وی، خوشبختانه هنرمندان ما در فضای مجازی توانسته‌اند به خوبی فعال بوده و به نوعی فعالیت خود را تعطیل نکرده‌اند، اما برگزاری دوره‌های آموزشی تحت‌الشعاع این بیماری قرار گرفته و حداقل ۲ نمایشگاه از آغاز سال تاکنون در تهران برگزار می‌شد که هنرمندان می‌توانستند در آنها شرکت کنند، ولی امسال آنها هم تعطیل شدند.
دهیار فشتکه در بحث آموزش، یادآور شد : به تازگی تلاش کرده‌ایم تا کلاس‌ها را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی با جمعیت ۱۰ الی ۱۵ نفره با توجه به فضاهایی که داریم برگزار کنیم.
وی به نشستی که با بیمه روستاییان و عشایر و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد اشاره کرده و خاطرنشان کرد : تفاهم‌نامه‌ای بسته شد که آنهایی که مدرک صنایع دستی و گردشگری را در همه رشته‌ها دارند می‌توانند از امتیازات بیمه‌ای بیمه روستاییان و عشایر استفاده نموده و همچنین با قراردادی که با بیمه سلامت و بیمه آتیه‌سازان حافظ بسته شد قرار است تا بیمه تکمیلی نیز با هزینه‌ای کم برای این‌هنرمندان ایجاد شود ؛ گرچه این تفاهم‌نامه هنوز امضا نشده، ولی تمام مفاد آن به تایید ادارات رسیده، که امیدواریم به‌زودی مراحل اجرای آن اعلام شود تا هنرمندان با آسودگی بیشتری به فعالیت‌های خود بپردازند.


موضوع : در روستا، صنایع دستی
منبع : شبستان
http://khna.ir/87279