خمام - مشکلات اقتصادی و بالا رفتن سن ازدواج مهمترین دلیل کم‌جمعیت‌شدن خانواده‌ها بوده / ارتقاء مدارس مستلزم مشارکت مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد است
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان مطرح کرد :

مشکلات اقتصادی و بالا رفتن سن ازدواج مهمترین دلیل کم‌جمعیت‌شدن خانواده‌ها بوده / ارتقاء مدارس مستلزم مشارکت مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد است

نشست استانی انجمن اولیا و مربیان امروز در سالن شهید حق‌شناس خمام برگزار شد.

دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷ KHNA82706

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان گیلان امروز در نشست استانی انجمن اولیا و مربیان در سالن شهید حق‌شناس خمام با اشاره نقش مهم اولیا و مربیان در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، اظهار کرد : مدرسه خانه دوم دانش‌آموزان بوده و بهترین محل برای کسب علم و تربیت فرزندان است که برای هر چه‌بهتر برگزار شدن این کار معلمان و اولیا باید وظیفه خود را به‌درستی انجام دهند.
وی با تأکید بر انجام درست وظایف انسان در جامعه، گفت : به انسان دو‌ وظیفه محول می‌شود ؛ یکی خواسته و دیگری ناخواسته است، که برای پیشرفت جامعه انسان باید به آنها به‌درستی عمل کند.
نادر جهان‌آرای با تأکید بر مسؤولیت با مطالعه توسط انسان، بیان کرد : کشور دارای جوانان با ظرفیت علمی بسیار خوبی است که اگر در مسؤولیت‌هایی که لیاقتش را دارند قرار گیرند و با مطالعه آن‌را بپذیرند، بسیاری از مشکلات جامعه حل می‌شود.
این‌مسوول یکی‌از مشکلات جامعه را کم‌جمعیت شدن خانواده عنوان کرده و افزود : در گذشته فرزندان در خانواده‌هایی رشد می‌کردند که دارای جمعیت بسیار زیادی بوده و این مهم‌ترین عامل در کسب مهارت کودکان بود، ولی با توجه به کم شدن جمعیت باید فکری در این زمینه اندیشیده شود.
وی با اشاره به وضعیت جمعیت خانواده‌ها در استان گیلان، گفت : استان گیلان بر اساس آمار کمترین بعد خانواده در کشور را دارد، که این امر نقش اولیا و مربیان در پرورش دانش‌آموزان را بسیار مهم نشان می‌دهد.
مدیرکل آموزش‌وپرورش گیلان با اشاره به دلایل کم شدن جمعیت خانواده‌ها در کشور، بیان کرد : از سال ۴۵ تا به امروز هر ۱۰ سال جمعیت خانواده‌ها در کشور کاهش پیدا کرده و مهم‌ترین دلیل آن مشکلات اقتصادی و بالا رفتن سن ازدواج است‌.
جهان‌آرا با بیان اینکه باید تلاش شود تا دانش‌آموزان در تمام نقاط جامعه مطلبی جدید یاد بگیرند، افزود : امام راحل (ره) تأکید بسیار زیادی به مدرسه بدون دیوار داشته و این یعنی باید تمام نقاط کشور و جامعه را برای کسب علم فرزندان مهیا کرد.
وی مدرسه را محلی برای کسب آموزه‌های دینی دانست و گفت : استکبار سعی دارد دین را در جامعه از بین برده و برای انجام این کار روی دانش آموزان برنامه ویژه‌ای دارند، که برای جلوگیری از انجام این کار باید آموزه‌های دینی را در مدارس به دانش آموزان یاد داد که در این خصوص برنامه ویژه‌ای در حال انجام است.
نادر جهان‌آرای با اشاره به نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در ارتقا کیفیت مدارس، خاطرنشان کرد : عده‌ای تصور دارند که اگر اعتبارات دولتی در مدارس سرریز شود باعث ارتقا مدارس شده و کیفیت آموزشی افزایش پیدا می‌کند، درحالی‌که این‌گونه نبوده و بهترین راه برای ارتقاء مدارس مشارکت مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد است.


موضوع : آموزش و پرورش، اولیا و مربیان
برگرفته از : فارس
http://khna.ir/82706