خمام - دکتر محمد تقی غیاثی

دکتر محمد تقی غیاثی

محمد تقی غیاثی در سال ۱۳۱۱ در خمام دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در خمام و متوسطه را در رشت سپری کرد و تحصیلات عالیه را در دانشسرای عالی انجام داد و در رشته زبان و ادبیات فرانسه با احراز رتبه اول به اخذ درجه لیسانس نایل شد. غیاثی در …

جمعه، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۲ KHNA1356

محمد تقی غیاثی در سال ۱۳۱۱ در خمام دیده به جهان گشود.
وی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در خمام و متوسطه را در رشت سپری کرد و تحصیلات عالیه را در دانشسرای عالی انجام داد و در رشته زبان و ادبیات فرانسه با احراز رتبه اول به اخذ درجه لیسانس نایل شد.
غیاثی در سال ۱۳۴۰ با بورس تحصیلی وزارت فرهنگ به پاریس رفت و موفق به اخذ دکترای ادبیات فرانسه از دانشگاه سوربن پاریس شد و مدت ۵ ماه با بورس مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه به مطالعه پرداخت. سپس به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران تدریس کرد. از غیاثی تاکنون بالغ بر ۸۱ عنوان کتاب ذر زمینه‌های آموزش زبان فرانسه، نقد، قصه، نمایش و شعر منتشر شده است.
از میان آثار دکتر غیاثی می‌توان به این عناوین اشاره کرد : دستور زبان فرانسه، کلید زبان فرانسه، فرانسه گام به گام، فرهنگ اصطلاحات فرانسه، فرهنگ مکالمه زبان فرانسه، روش نو در آموزش زبان فرانسه، ساختمان جمله در زبان فرانسه، فرهنگ دانشجو زبان فرانسه، واژه شناسى در زبان فرانسه که انتشارات مروارید آن را چاپ کرده است.

معراج شقایق : تحلیل ساختاری شعر سهراب سپهری، دستور زبان فرانسه، فرهنگ مکالمه : گفتگوهای روزانه زبان فرانسه، زبان فرانسه گام به گام : آشنائی، زبان فرانسه گام به گام: زبان امروز، زبان فرانسه گام به گام: متن آسان، زبان فرانسه گام به گام: زبان معیار، ترجمه دلهره هستی اثر آلبر کامو، ترجمه هفته مقدس اثر لوئی آراگن، فرهنگ اصطلاحات و تعبیرات زبان فرانسه، ترجمه خدایان تشنه اند اثر آناتول فرانس، تاویل ملکوت: قصه اجتماعی-سیاسی، شعر فرانسه در سده بیستم بیش از صد قطعه شعر از ۳۰، ترجمه ترجمه نقد تکوینی اثر لوسین گلدمن و… تعداد دیگری از آثار استاد غیاثی است.


موضوع : فرهنگی، دانشنامه
http://khna.ir/1356